Podstawowe informacje

2023-11-16

Pożyczki to jedna z form instrumentów finansowych. Finansowanie przedsięwzięć z pożyczki unijnej stanowi doskonałą alternatywę dla dotacji. Warto po nie sięgnąć, gdy zależy nam na krótkim czasie oczekiwania czy finansowaniu 100% inwestycji. Oprocentowanie takiej pożyczki jest także dość atrakcyjne, a środki są dostępne dla większości branż.

W naszym regionie preferencyjne pożyczki będą dostępne z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027 (FEM). Wsparcie będzie przeznaczone na:

  • poprawę konkurencyjności przedsiębiorców,
  • zwiększanie efektywności energetycznej przedsiębiorstw oraz budynków mieszkaniowych wielorodzinnych,
    wsparcie rozwoju OZE.

W ofercie przewidziano zarówno niskoprocentowe pożyczki, jak również pożyczki z możliwością częściowego umorzenia kapitału.

Instytucje w programie pożyczkowym 

Zastanawiasz się do kogo się zgłosić by uzyskać pożyczkę? A może chcesz się dowiedzieć jak wygląda cały proces? Dla ułatwienia przygotowaliśmy poniższą prezentacje (dostępna też w plikach do pobrania).

Slajd poczatkowy: instrumenty finansoweStruktura wdrazania IF Finansowanie Informacje o umowie o finansowaniu Instrumenty finansowe w programie FEM Działanie 1.10 wsparcie dla MSP Działanie 2.1 - efektywność energetyczna OZE OZE Wybor partnerow finansujacych Gdzie szukac informacji

Jeżeli jesteś zainteresowany pożyczką unijną to zgłoś się do podmiotu udzielającego pożyczek. Ich lista będzie dostępna już wkrótce na naszej stronie internetowej. Podmiot ten przeprowadzi cię krok po kroku przez cały proces pozyskania pożyczki. Udzieli pełnej informacji oraz pomoże wypełnić wniosek.

W programie FEM przewidziano na pożyczki aż 197,4 mln EUR, czyli niemal miliard złotych. Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości będzie nadzorować 145 mln EUR (prawie 681 mln zł).